Akay Grup

TR 

    

 

 

   Akaylar isminin bölgemiz ticaretine girişi 1920'li yıllarda dayıları Şahmeliklizade Ali Haydar Efendi ortaklığıyla olmuştur. Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarında 1928 tarihli Şahmeleleklizade Ali Haydar Efendi adına düzenlenen tescil belgesi bunu göstermektedir.

    Bir şirket çeşitli aşamalarda ortaklıklar şeklinde gelişen ticari faaliyetler, 1951 yılında Mehmet Akay ve kardeşleri Mustafa, Abdullah ve Hüseyin Akay tarafından 5 bin lira sermayeyle kurulan yeni bir işletmeyle devam etmiştir. Bakkaliye işiyle başlayan bu yeni ortaklık, toptan leblebi ve nakliye işleriyle büyüyerek 1970'lere kadar sürmüştür. 1970 yılından itibaren bakkallık işini toptan bakkaliyeye çevirerek şirket gelişimini sürdürmüştür. 1977 yılında kardeşlerden Mustafa Akay ortaklıktan ayrılarak leblebi ticaretine devam etmiştir. 1978 yılında Mehmet Akay'ın vefatıyla toptan bakkaliye işi Abdullah, Hüseyin ve İbrahim Akay tarafından yürütülmüştür.

    Akaylar'ın ilk sanayi girişimi 1984 yılında temeli atılarak 1988 yılında faaliyete geçen Akay Un Sanayi ve arkasından 1991'de kurulan ve 1995 yılında faaliyete geçen Akay Yem Sanayi takip etmiştir.

     1989 yılında Abdullah Akay vefat etmiş, bunun üzerine işletme Hüseyin, İbrahim, Said, Mesut, Numan, Ekrem ve Rıdvan Akay tarafından yönetilmeye başlamıştır.

     Yeni kadro 1997 yılında Akay ismini akaryakıt sektörüne de taşıyarak Opet Petrol istasyonunu hizmete açmışlardır.

     1998 yılında Hüseyin ve Ekrem Akay firmadan ayr Ülker Pazarlama ve toptan bakkaliye işine geçmiş lerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

ANA SAYFA

GRUP ŞİRKETLERİ 

İNSAN KAYNAKLARI

İLETİŞİM


Copyright © 2014 Akaylar Grup

designed by ege bilgisayar